Rodzaje produktów w sklepie internetowym

Fizyczny towar, produkt do pobrania czy subskrypcja?

typy produktów w sklepie internetowym

W naszym komponencie do tworzenia sklepów internetowych i katalogów produktów (Dj-Cataloag2) masz możliwość wyboru jaki produkt chcesz umieścić na swojej stronie internetowej. Mogą to być zarówno fizyczne towary, produkty wirtualne (do pobrania) czy subskrypcja.

Użytkownik tworzący nowy produkt ma możliwość określenia jego rodzaju.

 • produkt materialny z dostępnymi metodami dostaw

 • produkty wirtualne, które można pobrać po zakupie, np. e-book

 • produkty zakupione na zasadzie subskrypcji, które pozwalają sprzedawać produkt ograniczony czasowo

Dowiedz się jak ustawić typy produktów!

Wybór rodzaju produktu ma istotny wpływ na proces zakupu. Aby ustawić nowy typ produktu, należy otworzyć komponent Dj-Catalog2, przejść do zakładki "produkty" i wybrać opcję "nowy".

jak dodać typ produktów w Dj-Catalog2 Joomla

Te ustawienia są dostępne na karcie "commerce".

 • produkty materialne – należy wybrać sposób wysyłki

 • produkty wirtualne – umożliwia dostęp do produktu. W tym przypadku nie jest wymagany wybór sposobu wysyłki

 • subskrypcje – są podobne do produktów wirtualnych. Okres subskrypcji można ograniczyć do określonego czasu.

jak zmienić typ produktu w sklepie internetowym na Joomli

Opis rodzaju produktów

 • W przypadku produktu typu „subskrypcja” masz możliwość sprzedawania dostępu do dowolnego rozszerzenia, które działa zgodnie z listą ACL (access control list – lista kontroli dostęp).
  Masz możliwość sprzedawania dostępu do kategorii artykułów, które mają być widoczne tylko dla określonej grupy użytkowników strony internetowej. Przykładowo możesz utworzyć grupę użytkowników „subskrybenci”. Tylko użytkownicy, którzy należą do tej grupy, będą mieli możliwość wyświetlania artykułów w danej kategorii.
  W Dj-Catalog2 możesz ustawić subskrypcję produktu i sprzedawać do niego dostęp przez np. jeden miesiąc. Gdy użytkownik kupi ten produkt, zostanie automatycznie przypisany do grupy użytkowników „abonenci”. Po wygaśnięciu subskrypcji (czyli po tym jednym miesiącu) użytkownik zostanie usunięty z grupy i utraci dostęp do kategorii artykułów z uprawnieniami tejże grupy użytkowników.
  Podczas edycji produktu typu subskrypcja możesz określić, przez ile dni jest ona ważna. Istnieje także możliwość wybrania grupy użytkowników, do której zostanie przypisany dany użytkownik po wykupieniu abonamentu.

  product types subscription

  Jeżeli ktoś wykupi abonament, uzyska dostęp do określonej kategorii, np. sekcji subskrybentów, w której pojedynczy użytkownik może mieć dostęp do określonych miejsc w serwisie (np. artykułów).

 • Ustawienie produktu wirtualnego pozwala na płatne pobrania, które są dostępne w zakładce załączników.
  Jeżeli produkt ma zdefiniowane załączniki i jest oznaczony jako wirtualny to owe załączniki są dostępne dla użytkownika tylko wtedy, gdy dokona zakupu.
  Podczas zakupu w informacjach o płatności na dole tabeli pojawia się lista wszystkich plików, które powiązane są z wirtualnymi plikami z danego zamówienia.
  Próba pobrania produktu przez osobą nieuprawnioną kończy się komunikatem, że plik nie jest dostępny do pobrania i wymaga zapłaty.
  Ponadto na stronie danego produktu (nad listą załączników) znajduje się informacja „tutaj można znaleźć produkt”.

 • Produkt materialny to fizycznie istniejący produkt, którego zakup powiązany jest z usługą dostawy.